MLOKi
Braňo Mosný
Braňo Mosný

Mosný mládenca príhody a skúsenosti No. 8

Živio slovenské divadlo!

Vážení priatelia divadla, dovoľte aby som pozdvihol pomyselnú čašu teplého Huberta a slávnostne pripil na zdravie slovenského divadla a divadelníctva! Dôvodov na oslavu je hneď niekoľko. Dovoľte, aby som vám ich zopár pripomenul:

1) Slovenské národné divadlo oslavuje 100 rokov! Blahoželáme! Je výkladnou skriňou slovenskej kultúry, a preto častokrát vôbec nevadí, že náklady na scénografiu k jednej inscenácii sa vyrovnajú nákladom za rok fungovania jedného nezávislého divadla. Nevadí! Navyše som už dlho nepočul, že by sa kvôli natáčaniu seriálu zrušilo nejaké predstavenie alebo skúška. Obrovský úspech!

(Potlesk)

2) Divadlo Andreja Bagara oslavuje 70 rokov! Táto mladšia sestra perly pri Eurovea na Dunaji má toho za sebou tiež dosť. Verme, že nitrianske vedenie bude slovenské divadlo naďalej dobre reprezentovať doma i vo svete, prinajmenšom tak, ako menovkyňa Monika Bagárová v Superstar.

(Potlesk)

3) Divadlu ASTORKA Korzo ´90 (prosím, už zmeňte názov) prajem veľa šťastia v ich treťom, tentokrát experimentálnom priestore. Už teraz sa veľmi teším na experimentálneho Gogoľa či Dostojevského. Držím palce i pri rozdeľovaní dvoch premiér ročne do troch priestorov. Čin čin!

(Potlesk)

4) Divadlu Aréna neprajem nič. To má všetkého dosť. Výborného riaditeľa/majiteľa/kráľa/šéfina, priazeň župana a enormný kus koláča z rozpočtu samosprávy. Nech je za čo prerobiť najlepšie divadlo na druhej strane Dunaja od Štetky po Aupark. Na zdravie!

(Potlesk)

5) Divadlo Stoka oslávi svoju tridsiatku síce až o rok, avšak napriek jeho neokrúhlej nedokonalosti si ho dovolím zaradiť k vyššie uvedeným oslávencom. Tomuto divadlu sa dostalo za tento relatívne krátky čas pôsobenia na slovenskej scéne nezvyčajnej pocty. Aj ono prispeje pri príležitostí osláv storočnice divadla svojou troškou. Bude to: (virbel) SLÁVNOSTNÉ BÚRANIE BUDOVY, V KTOREJ DIVADLO SÍDLI!!!

(Potlesk)

Dokonca už druhý raz v jeho mladíckom živote! Koľko symboliky, koľko mágie! Teda po Pribinovej ukončí svoje pôsobenie na Košickej ulici. Fenomenálne.

(Potlesk)

Máme pre milú Stoku niekoľko tipov, čo by v tejto situácii mohla robiť:
a) Dá sa na kočovnícku dráhu. Návrat ku koreňom (commedia dell’arte, jarmočné atrakcie, pašie).
b) Pôjde k jezuitom.
c) Naskúša zaručene úspešnú zájazdovú komédiu alebo rovno muzikál.
d) Kúpi kontajnery a postaví si priestor tam, kde ho divadlu mesto v 2006 prvýkrát zbúralo. „Keď v Číne dokážu postaviť nemocnicu za 10 dní, divadlo postavíme za deň.“ (Blaho Uhlár)

Nechajme však takéto trpké témy. Oslávme spolu divadlo ako fenomén, komunikačný prostriedok, chrám, životný štýl. Oslávme život.

(Potlesk)

Je toľko problémov, s ktorými sa v súčasnosti musíme na tomto našom malebnom Slovensku potýkať. Nemám teraz na mysli LGBTI, maternice, interrupcie, odluku cirkvi od štátu. Nie nie nie. Na vyriešenie takýchto banalít je ešte more času. Ale čakajú nás oveľa vážnejšie témy. Pozrime sa im teda na zúbok. Pripime si spolu s novým premiérom na oslavu kultúry ako takej a dajme jej spolu s Jožom Pročkom pápá!

Neodpustím si však celkom na záver: slovenské divadlo nie je iba SND.
„Zapamätajte si, SND nebolo prvé divadlo na Pribinovej ulici.“ (Blaho Uhlár)
Divadlo Stoka je jedným z mnohých nezávislých divadiel, ktoré hľadajú priestor. V Bratislave. V roku 2020. V roku slovenského divadla.
Divadlo Stoka je špička. Ľadovca.

(Potlesk?)