MLOKi
Braňo Mosný
Braňo Mosný

Mosný mládenca príhody a skúsenosti No. 10

Zaockoval som sa (kompletne!)

To ockovanie mi nejak udrelo do hlavy. Zbožňujem sa starať o svojho syna, hrať sa s ním, prebaľovať ho, kŕmiť, uspávať, strážiť a chrániť. Silvia je na tom podobne, tá je celá omamená.

Nechcem tu rozdávať rozumy, nie som zaockovaný neviemako dlho, ale bolo to to najlepšie rozhodnutie, aké som mohol pre seba a svoju rodinu urobiť. Viem, dal som si načas – zaockoval som sa, keď som mal 33. Zrazu môžem chodiť aj na miesta, kde som predtým nikdy nebol. Sledujem, ako sa deti hrajú na ihrisku, v detskom bazéne, v piesku… Pred takým rokom by to bolo dosť náročné až nemožné a pred takými piatimi divné až úchylné. Avšak teraz je to iné. Slobodné, pretože nemyslíš len na seba a svoje potreby.

Ockovanie je super! Môžete si skrátka hneď uvedomiť, že tu naozaj nie ste sami a toto rozhodnutie venujete niekomu tretiemu. Možno malému, bezbrannému, slabšiemu, tomu, ktorý ešte nemá na ockovanie vek. Všetkým a zároveň sebe. Nedá sa ani opísať, aký je to pocit. Predtým som si to nevedel ani predstaviť. Mohol som gúgliť, hľadať články, štúdie, názory, komentáre v súvislosti s ockovaním. Ale načo by som to vôbec robil? Veď je zaockovaná pomaly polovica celej populácie. Ockovanie je preverené časom. Práve vďaka ockovaniu je nás viac. Viac detí, neskôr viac ockov a mamičiek. Kolobeh života. Samsara. Perpetuum mobile.

Samozrejme, asi by nikto nikoho nemal do ničoho nútiť, ale tí, čo nechcú, nemajú záujem, potrebu, či majú iný názor, nech teda znášajú dôsledky. (Poznámka: znášať dôsledky – presný opak organizovania holohlavých protestov či šírenia nekonečných nezmyslov. Takisto opozitum blokovania prejazdu sanitky, blokovania ostatných nakupujúcich v nakupovaní, lebo ti nechce predavačka nablokovať, pretože si zablokovaný a máš zjavne nakúpené.)

Mám pocit, že v takej miere ako dnes, s tým nikto nikdy nemal problém. Nebudem tu „senilniť“, že kedysi ste sa šupy-lupy zaockovali a ani ste nevedeli ako. Keby len raz. Dvojnásobne, trojnásobne zaockovaní. A teraz sa čo stalo? Úbytok maskulinity? Absencia otca v rodine? Emancipácia? Klimatická zmena? Sulík nenakúpil testy? Za všetko môže Radičovej vláda?

A vôbec, na ockovanie ešte nikto nezomrel. Dobre, možno Kráľ Lear za zlé ockovanie, otec Goriot za dobré ockovanie a Laios za to, že sa Oidipa zriekol hneď a ani si poriadne nepoockoval. Bolo to dávno a odvtedy sa veľa vecí zmenilo. Ktovie či to náhodou nebolo celkom inak. Či to celé nebola len fikcia.

Ja som za to, aby boli k ockovaniu vedení všetci už odmala. Nech sú v rodine všetci zaockovaní, omamení. Nech má rodina aj dvoch ockov, dve maminy, hlavne, aby tam bola láska, starostlivosť a rešpekt.