MLOKi
ja_som_vtedy_nezil_nie_som_ani_historik_ale_to_ozaj
ja_som_vtedy_nezil_nie_som_ani_historik_ale_to_ozaj

Ja som vtedy nežil, nie som ani historik, ale to OZAJ…?

Robil som si taký malý prieskum k Sofoklovej tragédii Vládca Oidipus. To niekedy herci robia – okrem toho, že sa naučia texty a chodia, ako moja babka hovorí: „nacvičovať divadlo,“ robia množstvo vecí, ktoré sú im potom v konečnom dôsledku na prd. Napríklad študujú všetky dostupné materiály, ktoré čo i len trochu súvisia s témou či s postavou. Pozerajú inšpiračné a inšpirujúce filmy, počúvajú pesničky, napozerajú si dve miliardy videí na youtube (a aj tak skončia pri sledovaní nejakého „týpka“, ktorý v maske koňa hltá škoricu po lyžičkách). Na jeden taký nekvalifikovaný prieskum potrebujeme: 1x Wikipedia, 1x kalkulačka, 1x elementárna zdatnosť v odbore matematika (cca druhý stupeň základnej školy).

Na planéte Zem žilo okolo roku 429 p. n. l. približne 100 miliónov ľudí, z toho v Grécku asi 5 miliónov. V Aténach žilo vraj 315 500 obyvateľov, konkrétne 172 000 riadnych občanov (rozumej: muži, ženy a deti), 115 000 otrokov a zostávajúcich 28 500 boli „cépéčkari“. Téby boli o čosi menšie. Teda, na základe mojich priamo úmerných výpočtov, boli o dosť menšie. Rozmenené na drobné: keď Atény majú podľa posledných prieskumov 3 090 500 obyvateľov a v roku 429 p. n. l. mali 315 500 a Téby majú v súčasnosti 22 883 obyvateľov… To je jedno, skrátka som vypočítal, že tam pobehovalo asi 2 335 ľudí. 1 275 z nich oficiálne platiacich za odvoz smetí, 852 otrokov a 423 pocestných.

Aká je teda pravdepodobnosť, že zabiješ svojho otca? Nejaká šanca tam je, keď vieš, že si niekoho zabil na rázcestí v smere do Téb. Okrem toho, zabíjať sa nemá. A aká je pravdepodobnosť, že sa „vydrichmeš“ s vlastnou materou? Pre Boha živého! Jasné, že by som si dal pozor, pri takomto počte obyvateľov! Veď v Tébach žilo asi toľko ľudí, ako dnes žije v Plaveckom Štvrtku! Každý sa s každým pozná a nikto si tam snáď ne**be mamku. Ako je teda možné, že to ten Oidipus zistí až na štyridsiatej strane?!

Všetci moji bývalí pedagógovia hovorili: „Nerob postavu hlúpejšou, ako je.“ Ozaj? A čo potom tento „original motherfucker“?