MLOKi

Vydávame knihu a môžeš nám s tým pomôcť!

Vydávame knihu Marka Fishera – Ako písať o divadle. Príručku pre kritikov, študentov a blogerov preložila naša Martina Mašlárová.

Kniha Marka Fishera je modernou príručkou písania o divadle, ktorú zaručene oceníš. Nemusíš sa báť žiadnej nudnej a ťažkopádnej učebnice. Dlhoročný divadelný kritik a nezávislý novinár krok za krokom popisuje celý proces vzniku recenzie a sprevádza čitateľov rôznymi metódami recenzovania divadla.

Knihu vydávame s podporou Fondu na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu. Podporiť nás však môžeš aj ty. Tvoju podporu využijeme na dofinancovanie nákladov spojených s finalizáciou prekladu a predovšetkým s tlačou knihy. Podporiť vydanie knihy môžeš tu.

Fisherova kniha osloví začínajúcich kritikov a kritičky, no do svojich úvah vtiahne aj tých ostrieľanejších z divadelného fanklubu a divadelných profesionálov a profesionálky. A presne tým nás  MLOKi  oslovila. Publikácia takéhoto charakteru u nás momentálne chýba. Naším cieľom je aj takýmto spôsobom stimulovať kritické myslenie a písanie o divadle. Príručka písaná populárno-náučným štýlom sa na fungovanie divadla a písania o ňom pozerá veľmi prakticky. Namiesto nudného teoretizovania a zbytočných definícií Fisher cez sériu cvičení, ktoré sprevádzajú jednotlivé kapitoly, dáva čitateľovi priestor experimentálne si overiť jeho slová. Fisherovo písanie o písaní ponúka možnosť uvažovať o vlastnom chápaní divadla, možnosť meniť perspektívy a testovať vžité predstavy a prístupy. S vtipom a nadhľadom uvažuje o tom, ako popísať jednotlivé aspekty inscenácie v analytickom texte, o tom, ako o divadle tweetovať či hviezdičkovať, ale aj o predsudkoch kritika aj predsudkoch o kritike.

Mark Fisher: Ako písať o divadle.
Príručka pre kritikov, študentov a blogerov

Preklad publikácie How to Write About Theatre: A Manual
for Critics, Students and Bloggers 
vydávame
v súlade s podmienkami Bloomsbury Publishing Plc.

Preklad Martina Mašlárová
Návrh obálky, dizajn a sadzba Martin Mistrík
Odborná redakcia Zuzana Vajdičková
Jazyková redakcia Zuzana Andrejco Ferusová
Menný register a bibliografická spolupráca Anna Zajacová

Vydanie knihy ako hlavný partner z verejných zdrojov podporil Fondu na podporu umenia.