MLOKi

Každodennosť detskými očami

Hoci sa v rámci českej scény na malých divákov nezabúda, inscenácia Mikrosvěty má v sebe niečo navyše, je svojou výpovednou hodnotou blízka aj dospelým. Pri jej tvorbe sa spojilo viacero umelcov z československej divadelnej/tanečnej scény. Autorkou konceptu (a súčasne performerkou) je Jazmína Piktorová, ktorú na javisku dopĺňa Sabina Bočková. Pod dramaturgiu diela sa navyše podpísala Maja Danadová zo súboru ODIVO, ktorý sa tvorbe pre detského diváka venuje programovo. Takéto prepojenie teda logicky prinášalo isté očakávania.

Predstavenie sa začalo ešte pred vstupom do priestoru Invalidovne (Studio Alta). Mikrosvěty vyžadujú plnú pozornosť, keďže ich koncept stojí okrem iného na interakcii s divákom. Hudobník Václav Kalivoda (tiež jeden z účinkujúcich) preto divákom vopred objasnil, čo ich bude čakať a osobitne sa pri tom prihovoril menším divákom. Našou úlohou bolo zamerať svoju pozornosť po ceste do sály na nezvyčajné objekty a postupne ich zozbierať do vopred určenej nádoby. Po chvíľke bola nádoba plná šípok, kamienkov, kôstok či halúzok rôznych tvarov. Po postupnom oťukaní sa a výmene nesmelých úsmevov s ďalšími divákmi sme spoločne všetci zasadli do priestoru, v ktorom sa odohrávala ústredná performatívna časť.

V sále nás čakala holá scéna, na ktorej Piktorová s Bočkovou začali postupne rozohrávať pomalú hru založenú na malých zmenách v pohybe a na vzájomnej interakcii. Z prstov na rukách vytvárali malé zvedavé postavičky, ktorými blúdili po tele tej druhej a postupne objavovali všetky jeho zákutia. Telá sa menili na krajiny rôznych povrchov, ktoré sú plné nečakaných dobrodružstiev a maličkostí. Dianie na scéne dopĺňala živá hudba – Kalivoda v nej vychádzal nielen z rôznych hudobných nástrojov, ale aj z predmetov prítomných na scéne. Napodobňoval zvuky prírody, ktoré pôsobili upokojujúco a svojou zvučnosťou zapadali do konceptu akéhosi mikrosveta.

Performerky počas predstavenia nadväzovali priamy kontakt s najmenšími divákmi a pýtali si ich pozornosť. Malé postavičky chodili postupne po tele aj im, čím dvojica rozšírila telesnosť mikrosveta aj medzi hľadisko. V jeden moment zaujali aj kúzelníckymi trikmi, keď nechali zmiznúť kamienky v útrobách ich tiel. Každý pohyb na scéne je premyslený tak, aby vytváral zdanlivú ilúziu. Postupne sa na telách performeriek zhromažďovali mikropredmety, ktoré pomyselným postavičkám vchádzali do cesty a robili tak dobrodružstvo ešte zaujímavejším. Pod ich rukami tak vznikol nový mikrosvet, ktorý si následne každý divák dotvoril prostredníctvom vlastnej fantázie.

Neskôr pomocou machu a malých predmetov z krabíc preniesli Piktorová s Bočkovou pozornosť na scénu okolo nich. Na podlahu pridávali ďalšie zozbierané predmety, až pokým na scéne nezačala vznikať esencia prírody. Interaktívna časť pokračovala tým, že malých aj veľkých divákov zavolali k sebe na javisko. Tí, ktorí túto výzvu prijali, sa zmenili na účinkujúcich a po zvyšok predstavenia sa aj oni stali tvorcami mikrosveta. Stiera sa tak hranica medzi hraným a autentickým a ocitáme sa v bezpečnom priestore, kde sme všetci na moment tvorcami.

Vďaka spolupráci slovenských a českých umelkýň a umelcov z viacerých odvetví vzniklo jedinečné dielo s tendenciou osloviť nielen detského diváka – ktorému je primárne venované, ale aj toho dospelého. Koncept je pre deti atraktívny aj interaktívnou časťou, vďaka ktorej si performerky po celý čas udržiavajú ich pozornosť. V dospelom divákovi naopak rezonuje poetickosť diela a esprit nevinnosti, ktoré pomáhajú aj k zvýšenej citlivosti k tomu, čo sa okolo nás deje. Zároveň to dospelákom môže pomocť lepšie pochopiť detský svet.

Odborná korektúra: Katarína K. Cvečková
Jazyková korektúra: Anna Zajacová


Koncept: Jazmína Piktorová
Choreografia, účinkujú: Jazmína Piktorová, Sabina Bočková
Dramaturgia: Mária Danadová
Vizuálna spolupráca: Simona Gottierová
Hudba: Václav Kalivoda
Svetelný dizajn: Jiří Šmirk
Konzultácia a výskum: Monika Kováčová, Mária Danadová, Aleš Hrdlička, Alessandro Lumare a Simona Lobefaro – Segni mossi
Produkcia: Wanda Kaprálová & ZDRUHESTRANY

Premiéra: 30. október 2022