MLOKi
elledanse sa lúči
elledanse sa lúči

Divadlo elledanse bude bezdomovcom

Šárka Ondrišová ako „matka“, zástupkyňa a hlavná manažérka divadla elledanse dnes (22.4.) hovorila o lúčení a konci. Mekka bratislavského tanečného divadla končí. Čo však nekončí je obchodné meno. Prečo k tomu došlo? Pretože si nevážime a nepodporujeme ľudí, ktorí nás reprezentujú nielen na Slovensku, ale i vo svete. Nestačia nám ocenenia (napr. Cena Ministra kultúry a Dosky za inscenáciu Canto Hondo 2007), ktoré hovoria o kvalite, nestačí prezentovanie tvorby v zahraničí, nestačia čísla návštevnosti, počty vyprodukovaných inscenácii, nestačí entuziazmus, ani snaha vyvíjať sa. Sú to klapky na očiach „kompetentných“ alebo len ich neochota pozerať sa, keď je na čo? Prečo miestne časti nepomáhajú komunitám, ktoré reprezentujú aj ich? Prečo majetné súkromné sektory nemajú záujem o mecenášstvo?

Po 8 rokoch končí etapa jedného divadla. Škoda, že za všetkým sú peniaze. Peniaze hýbu našim svetom. V poslednej dobe sa bez nich nikam nepohneme a nič nevyriešime. Divadlo bez nich nevie pokryť prevádzku, nevie zaplatiť ľudí a nevie vyrobiť nové inscenácie, či reprízovať tie staré. Divadlo stráca budovu a stáva sa bezdomovcom. elledanse však naďalej dúfa a hľadá priestor, v ktorom by mohol z času na čas opäť tvoriť a vyprodukovať inscenáciu pod vlastnou značkou.

Ak ešte chcete vidieť niektoré z produkcií divadla v tomto priestore, máte šancu. Divadlo stále (už od januára) hráva mesačne 5 až 6 prevádzkovo menej náročných inscenácii. Hoci čoskoro prídeme o (ďalší) nezávislý kultúrny priestor a kvalitne vybavenú tanečnú scénu, neprídeme o novú premiéru. Divadlo napriek okolnostiam pripravuje v máji novú inscenáciu ID#entity, chystá sa na Medzinárodný deň tanca 29.4. i na posledné zahraničné hosťovanie. A taktiež pozýva na rozlúčkový happening, ktorý vypukne 19.6. o 20:00.

Je také Slovenské, že dobré veci končia, keď sú práve rozbehnuté. 

Zuzana Poliščák Šnircová

Cítim sa ako skutočný MLOK. Alebo možno skôr chameleón. Asi to bude tými životnými zmenami, ktorými občas všetci prechádzame. A zistila som jednu pravdu (aspoň si to myslím) - divadlo je naozaj veľmi zvláštna inštitúcia a ešte zvláštnejšia je tá, ktorá sa divadlom zaoberá. Ešteže stále existujú rozprávky, aspoň tam sa človek môže nachvíľu schovať. A vďaka bohu za dobrý čaj, ten vie veľmi povzbudiť.