MLOKi
tlačovka v plnom prúde
tlačovka v plnom prúde

Dea Loher patrónkou Novej drámy 2015

Festival Nová dráma ponúka aj počas 11. ročníka bohatý program nahustený do 6 dní. Tento rok sa festival začína už v nedeľu 10.5. a vyvrcholí v piatok 15.5. Okrem súťažných inscenácií bude v sprievodnom programe viacero zaujímavých podujatí a súťaží. O programe dnes (28.4.) informovala riaditeľka festivalu Vladislava Fekete spolu so svojím tímom na tlačovej konferencii v Goetheho inštitúte.

Tohto roku sa o cenu Grand Prix Novej drámy „pobije“ 11 inscenácií z viacerých slovenských divadiel a súborov. Súťažné inscenácie vyberala trojčlenná dramaturgická rada od 1. 2. 2014 do 31. 1. 2015. V odbornej porote, ktorá počas záverečného ceremoniálu v Mestskom Divadle Pavla Országha Hviezdoslava udelí ceny, zasadnú vedľa seba ruská kritička Kristína Matvienko, riaditeľka Goetheho inštitútu Jana Binder a dramaturg Ján Šimko. Cenu udelí aj študentská porota pod vedením Martina Ciela. Navyše aj tento rok budú môcť o svojom favoritovi hlasovať diváci v špeciálnej Cene bratislavského diváka.

Patrónkou festivalu sa tentokrát stala Dea Loher, významná nemecká autorka. Divadelnému ústavu sa paralelne podarilo vydať zbierku prekladov jej hier, ktorá bude tiež počas festivalu prezentovaná. V nesúťažnej časti programu FOCUS Nemecko sa predstaví divadlo HAU Hebbel am Ufer s inscenáciou Spomienky na bojové polia a Slovenské národné divadlo s Bludičkami.

Sprievodný program zamerali organizátori najmä na mladých a nádejných dramatikov. Pripravuje sa niekoľko scénických čítaní nových textov z projektov Divadelného ústavu, ktoré prebiehali počas poslednej sezóny – Dráma 2014, Ódy či frašky alebo Dramaticky mladí.

Zuzana Poliščák Šnircová

Zuzana Poliščák Šnircová

Cítim sa ako skutočný MLOK. Alebo možno skôr chameleón. Asi to bude tými životnými zmenami, ktorými občas všetci prechádzame. A zistila som jednu pravdu (aspoň si to myslím) - divadlo je naozaj veľmi zvláštna inštitúcia a ešte zvláštnejšia je tá, ktorá sa divadlom zaoberá. Ešteže stále existujú rozprávky, aspoň tam sa človek môže nachvíľu schovať. A vďaka bohu za dobrý čaj, ten vie veľmi povzbudiť.