MLOKi
tlačovka v plnom prúde
tlačovka v plnom prúde

Dea Loher patrónkou Novej drámy 2015

Festival Nová dráma ponúka aj počas 11. ročníka bohatý program nahustený do 6 dní. Tento rok sa festival začína už v nedeľu 10.5. a vyvrcholí v piatok 15.5. Okrem súťažných inscenácií bude v sprievodnom programe viacero zaujímavých podujatí a súťaží. O programe dnes (28.4.) informovala riaditeľka festivalu Vladislava Fekete spolu so svojím tímom na tlačovej konferencii v Goetheho inštitúte.

Tohto roku sa o cenu Grand Prix Novej drámy „pobije“ 11 inscenácií z viacerých slovenských divadiel a súborov. Súťažné inscenácie vyberala trojčlenná dramaturgická rada od 1. 2. 2014 do 31. 1. 2015. V odbornej porote, ktorá počas záverečného ceremoniálu v Mestskom Divadle Pavla Országha Hviezdoslava udelí ceny, zasadnú vedľa seba ruská kritička Kristína Matvienko, riaditeľka Goetheho inštitútu Jana Binder a dramaturg Ján Šimko. Cenu udelí aj študentská porota pod vedením Martina Ciela. Navyše aj tento rok budú môcť o svojom favoritovi hlasovať diváci v špeciálnej Cene bratislavského diváka.

Patrónkou festivalu sa tentokrát stala Dea Loher, významná nemecká autorka. Divadelnému ústavu sa paralelne podarilo vydať zbierku prekladov jej hier, ktorá bude tiež počas festivalu prezentovaná. V nesúťažnej časti programu FOCUS Nemecko sa predstaví divadlo HAU Hebbel am Ufer s inscenáciou Spomienky na bojové polia a Slovenské národné divadlo s Bludičkami.

Sprievodný program zamerali organizátori najmä na mladých a nádejných dramatikov. Pripravuje sa niekoľko scénických čítaní nových textov z projektov Divadelného ústavu, ktoré prebiehali počas poslednej sezóny – Dráma 2014, Ódy či frašky alebo Dramaticky mladí.

Zuzana Poliščák Šnircová

Cítim sa ako skutočný MLOK. Alebo možno skôr chameleón. Asi to bude tými životnými zmenami, ktorými občas všetci prechádzame. A zistila som jednu pravdu (aspoň si to myslím) - divadlo je naozaj veľmi zvláštna inštitúcia a ešte zvláštnejšia je tá, ktorá sa divadlom zaoberá. Ešteže stále existujú rozprávky, aspoň tam sa človek môže nachvíľu schovať. A vďaka bohu za dobrý čaj, ten vie veľmi povzbudiť.