MLOKi
DPM + NOMANTINELS: Socializmus s teplou tvárou (foto Ľ. Kotlár)
DPM + NOMANTINELS: Socializmus s teplou tvárou (foto Ľ. Kotlár)

Socializmus s teplou tvárou

Socialistický človek nie je homosexuál. Je tabu! 

Mladý muž príde do hlavného mesta s túžbou vyliečiť sa z homosexuality. Na ulici stretáva podivnú skupinku, ktorá je iná a nezapadá do šedého priemeru socializmu. Ide o Alex, ktorá ma tajnú milenku, Zlaticu a Básnika, ktorí spolu žijú. Postupne sa zoznamuje s miestami a spôsobmi,  ako títo neviditeľní a neexistujúci ľudia prežívajú. Vylieči ho socialistické zdravotníctvo?  Rozvrátia sa tradičné manželstvá? Chytí ho ŠTB do svojej pasce ružových zoznamov? Pozerajte a dozviete sa. 

Inscenácia vznikla na podklade rozhovorov pamätníkov a pamätníčok z LGBTI komunity, za čo im zo srdca ďakujeme. Na tvorbe a zrealizovaní divadlo NOMANTINELS spolupracovalo s divadlom DPM. Vznik inscenácie je tiež súčasťou väčšieho medzinárodné projektu o dejinách queer ľudí Removal of Queer Curtain v rámci krajín Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Srbsko, kde bude hra vzhľadom na podobnosť skúseností zo života v socializme tiež prezentovaná.

Autor: Andrej Kuruc
Réžia: Marián Amsler
Účinkujú: Jakub Švec, Peter Tilajčík, Michaela Fech, Ľuboš Janák, Lenka Libjaková, Tomáš Pokorný
Scéna a kostýmy: Alžbeta Kutliaková
Fotografie a design: Ľuboš Kotlár
Svetelný dizajn: Boris Adamčík
Produkcia: Petra Mária Lančaričová, Andrej Kuruc, Róbert Pakan
Technické zabezpečenie: Boris Adamčík, Dominik Janovský, Martin Hodoň 

Premiéra (onilne): 13. december 2020

Inscenáciu finančne podporili: Ministerstvo kultúry SR, Višegradské granty z Medzinárodného višegradského fondu (Visegrad fund),  Program Európy pre občanov Európskej únie (European for Citizens Fund of Programme), Nadácia mesta Bratislavy
Partneri: Divadlo DPM, Nová Cvernovka