MLOKi
Divadlo z Pasáže: Posolstvo z inej planéty (foto D. Hein)
Divadlo z Pasáže: Posolstvo z inej planéty (foto D. Hein)

Posolstvo z inej planéty

Podivná správa z inej planéty vychádza z poviedky ktorá sa nachádza v knihe Rozprávky od Hermanna Hesseho. Kto pozná jeho tvorbu, zrejme vytuší, že nejde úplne o rozprávky v tej podobe ako si ich predstavujeme. Najmä nie sú určené deťom. Sú určené dospelým, ale svojou formou a rozsahom sú vhodné aj na čítanie pred spaním, bez toho aby sa človek bál, že niečo nepochopí (čo sa u Hesseho stáva často). Zároveň ale ponúkajú veľmi silné posolstvá. Miestami až natoľko kritické, že tiež nie sú vhodné na zaspávanie. Lebo zaspávať s pocitom „skutočne sme až takí šibnutí” tiež nie je ideálne. Spojením pomerne čitateľných alegórii so silným kritickým posolstvom Hesse občas balansuje na hranici morality, čo však v literatúre vyvažuje výrazne poetickým textom.

Aj pri inscenovaní sa tvorivý tím snažil mnohé z tejto poézie zachovať, aby sa vyhol moralizovaniu, ale na druhej strane, možno si doba trochu moralizovania vyžaduje. V poviedke stoja v kontraste dva svety – dve planéty. Jedna je svetom utopickým, kde vládne láska, spolupatričnosť a zábava a druhá je planétou plnou utrpenia. Inscenácia sa snaží zobraziť utopický svet hlavne pomocou humoru a nadsádzky a druhý – svet utrpenia sa pokúsili čo najviac pripodobniť našej realite. Oproti poviedke namiesto motívu vojny oveľa viac akcentovali motívy chamtivosti jednotlivca a absurdnosti konania ľudskej spoločnosti ako celku. Ale rovnako ako nechali priestor aj pre nádej a vieru, že v nás niekde drieme zárodok duše.

Autor diela: Hermann Hesse – Šimon Spišák
Réžia: Šimon Spišák
Obsadenie: Ivan Blaško, Michal Daniš, Peter Darmo, Tomáš Debnár, Peter Gregor, Peter Hudec, Ján Kinčeš, Lucia Krajčiová, Veronika Lačná, Miriam Kujanová, Marek Mojžiš, Lýdia Rybárová, Michaela Ďuricová
Scénografia: Karel Czech
Hudba: Zuzana Strnátová
Produkcia: Matúš Petričko a Zuzana Javorská
Svetelný dizajn: Ján Čief