MLOKi
Silvia a Eva (foto M. Budzáková)
Silvia a Eva (foto M. Budzáková)

E+S #jenarezidencii

Po niekoľkoročnej rezidencii v kuchyni na Svoradovej 3 sme sa vybrali do podkrovného bytu a podkrovnej sály Stanice Žilina-Záriečie. Rozdeľujeme si izby, zapaľujeme sviečky, púšťame NTS. Silvia griluje zeleninu, na parapete sa chladí víno a ja hľadám úryvky z knihy Any Dubljević The feminist pornscapes, on feminist dramaturgical thinking in dance and performance practice.

Naša rezi je zmes každodenných momentov mimo sály – stolovanie, playlisty, karaoke, vzťahové reči, umelecké „check-iny“, najnovšie klipy a úryvky z filmov, kníh a príbehov, ktoré zažívame alebo sme počuli. Na sále sa pýtame jedna druhej, čo potrebujeme, po čom túžime a následne sa snažíme tieto túžby naplniť. Veľmi sa to nelíši od kuchynských seáns, ale napriek tomu dodržujeme vzájomnú disciplínu. Často začíname somatic tripom, kde si jedna druhú obchytáme, odovzdáme informáciu. Niekedy sa nám však nechce dotýkať sa. Vtedy pracujeme vedľa seba, skúmame zadania, vteľujeme materiál z videí a jedným okom sa vzájomne kontrolujeme. Snažíme sa byť spolu, akokoľvek sa to mení a vyvíja, neprestávame hľadať, čo to môže byť. Vďaka nášmu vzťahu a prepojeniu sme dali život identite medzi nami, ktorú voláme Caroline.

Caroline je ako tretia bytosť, ktorá je tvorená naším spoločným priesečníkom. O Caroline sa hovorí ako o jednej z najúžasnejších bytostí, ktoré budete mať možnosť v živote stretnúť. Aj keď to o sebe popiera, jej šarm, odvaha a zmysel pre vtip vás ohúria natoľko, že nebudete chcieť tráviť čas s nikým iným. Caroline ako alter ego vzťahu, zosobnenie rôznych túžob, ale aj dôvery, sa môže prevteliť na kohokoľvek, kto ju prijme. Buď ako Caroline!

Ďakujeme aj nášmu spriaznenému a srdcovému priestoru – Telocvični v Novej Cvernovke, kde vďaka PLaST-u už od apríla experimentujeme s „no peak dramaturgiou“, nehierarchizovaním pohybového materiálu, či s manifestovaním túžby do procesu tvorby. Teraz náš proces prenášame na javisko kultúrneho centra Pakt a ostávame zvedavé, aká bude pre vás, tá naša Caroline.