MLOKi
zdroj: festival Cirkul'art
zdroj: festival Cirkul'art

Cirkul’art – piatok pod šapitó

Cirkus nie je iba pre deti a sentimentom postihnutých jedincov

Pozíciu solitéra medzi prehliadkami pouličného divadla a žánru nový cirkus si v Bratislave a na Slovensku vôbec drží medzinárodný festival Cirkul´art. Šesťdňové podujatie sa zameriava predovšetkým na pohybové eskamotérstvo a klauniádu v pestrej formálnej a obsahovej podobe.

Centrom cirkusovej prehliadky je opäť bratislavská Medická záhrada. Na trávnatej ploche vyrástla hlavná scéna – cirkusový stan, miesto hlavného programu festivalu. S architektonickou dominantou susedí niekoľko menších scén v areáli záhrady. V mestskom parku si našli svoje miesto aj stánky s občerstvením, oddychová zóna a miniatúrny trh.

Víkend v Medickej záhrade ponúka celodenný program kratších produkcií pod holým nebom, ktoré fungujú na princípe buskingu. Diváci majú po predstavení možnosť odmeniť účinkujúceho formou „drobných do klobúka“. Festival dopĺňa bohatý sprievodný program pre deti aj pre rodičov, počas ktorého si môžu vyskúšať rôzne cirkusové disciplíny a techniky s profesionálnymi lektormi.

Festival Cirkul´art sa tento rok okrem počtu účinkujúcich rozrástol aj o ďalší hrací priestor. Zatiaľ čo víkendový program sa odohráva v Medickej záhrade, v nasledujúce dni pokračuje večernými predstaveniami v Starej tržnici. Dohromady sľubuje 415 predstavení z 34 krajín. Za pozornosť stoja produkcie z krajín so silnou tradíciou v oblasti nového cirkusu, akými sú Francúzsko, Kanada či Česká republika. Podujatie však láka aj na predstavenia tvorcov z Argentíny, Japonska, Izraela, Thajska a ďalších krajín.

K festivalu neodmysliteľne patrí známa tvár, ktorá na festival pozýva nielen z plagátov a reklamných plôch, ale je aj oficiálnym programovým sprievodcom. Ambasádorom šiesteho ročníka festivalu sa stal herec a komik Michal Kubovčík.

Mužná akrobacia bluesových bratov

Hlavný program festivalu otvorila v piatok večer pätica akrobatov pochádzajúcich z exotickej Kene, no žijúcich v Taliansku. The Black Blues Brothers pripravili pre divákov pod šapitó viac než hodinu trvajúcu tanečno-akrobatickú zábavu.

The Black Blues Brothers stavajú na chytľavej tanečnej retrohudbe a pohybe. Pätica protagonistov nahrádza verbálnu komunikáciu gestom a výrazom tela. Akrobati s atletickými postavami predvádzajú efektné saltá a nebojácne skoky cez rozličné prekážky. S ľahkosťou budujú so svojich tiel ľudské pyramídy, aby sa vzápätí šokujúco zmenili na šoumenov a v oblekoch zabávali divákov situačným humorom.

V predstavení nechýbala interakcia s divákmi, ktorí sa stávali súčasťou akrobatického čísla. The Black Blues Brothers stavili najmä na akrobatické schopnosti a osobný šarm performerov a dramaturgická linka ostala tým slabším článkom produkcie.  V sprievode hudby bol divák svedkom hltania ohňa či efektného čísla s lanom na skákanie, ktoré spoločne s rokenrolovou a R&B hudbou odkazovalo na popkultúru afroamerických obyvateľov USA.

Miro Švoňava

Je absolventom kulturológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Venuje sa PR a produkcii kultúrnych podujatí a festivalov. Spolupracoval s Divadelným ústavom, Goetheho inšitútom a portálom Akutálne.sk. Prispieval do časopisu KØD, Salto a do mnohých festivalových denníkov.