MLOKi

Klaudia Klembarová: Zavrite oči, o chvíľu Zem zanikne!

Text vznikol ako výstup workshopu Píš ako tancujú No. 4 (Kiosk 2019).
Výstup neprešiel kompletnou redakciou.

Storytelling Petra Gondu pripomína rozhlasové spracovanie epizódy z National Geographic. Predstavuje šesť príbehov o historických faktoch a vedeckých predikciích: o vzniku Zeme, o vzniku štátov, o vzniku rakoviny, o metastáze až k príbehu o zániku štátov a o zániku Zeme. Všetko, čo raz vzniklo smeruje k zániku. I človek, o ktorom ani jeden z príbehov nie je, ale vlastne…

Anna Bubníková, Julie Goetzová, Johana Schmidmajerová – tri ženy, prorokyne s husľami, violončelom a fúkacou klávesovou harmonikou rozprávajú legendy, sci-fi poviedky, príbehy literatúry faktu. Spojkou medzi kontrastnými epizódami sa stala rakovina. Je jasné, že tam, kde rakovina vzniká, zaniká niečo iné. Človek sa snaží pochopiť toto ochorenie. Robí pokusy na potkanoch, ktoré keď sa dostanú z laboratória von, prenášajú rakovinové bunky bližšie k človeku. Človek ťaží z ekosystému až kým ho nevyhubí spolu s ľudstvom.

Popri hlasovej dynamike interpretky využívajú aj hudobné nástroje a spev pre podporenie imaginácie u divákov. Schmidmajerová vytvára zvuky rôznymi bežnými predmetmi, klepkaním svojej dlane a podobne. Asociuje populárny fenomén ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response), ktorý má u ľudí navodiť hlboký relaxačný stav pomocou zvukov.

Podobne ako sa vyvíjala Zem, všetko živé, ako sa rozvíjali štáty, vyvíjala sa tiež aj hudba. Od vytvárania zvukov bežnými pracovnými predmetmi cez chorál a hudbu kontrapunktu v druhej polovici predstavenia sa forma hry na nástroje stáva viac minimalistická, elektronická s vrstvením v slučkách pomocou loop pedálu až do hlukov. Je jasné, že sa blíži koniec. Sú nám rozdané masky na oči a v tichu okolo nás chodí jedna z žien a na zem pohadzuje malé kovové predmety. Predstavte si, Slnko ako obrovská žeravá masa pohltí aj Zem. Tiché cinkanie a tma. Katarzia je zbytočná, jediné, čo ostáva je nihilizmus. Veci vznikajú i vďaka človeku, ale  zanikajú len kvôli nemu. Však vďaka dynamike a forme storytellingu Šest příběhů o vzniku a zániku ešte predstava konca nebola nikdy tak príjemná.

Projekt workshopov Píš ako tancujú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.