Šimon Spišák (foto B. Konečný)

Od Malého princa k Anne Frankovej

Mladý slovenský režisér Šimon Spišák je jedným z tých, ktorí minulý rok dobrovoľne opustili Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre a vydali sa na neisté chodníčky nezávislej scény. Ich Nové divadlo však funguje už rok, počas ktorého súbor zaznamenal niekoľko nezanedbateľných úspechov. Patrí medzi ne určite i účinkovanie na rôznych festivaloch – od multižánrovej Pohody až po prehliadku Dotyky a spojenia.

Z očí do očí s MLOKmi – počúvanie na dlhé zimné večery

Keď sme boli deti, čakali sme presne na takéto dni. Vedeli sme, že naši nebudú mať protiargumenty a budú musieť vytiahnuť premietačku. Nastali dlhé zimné večery, na ktoré sa vždy odvolávali. V Bratislave premietačku nemám.

Iveta Škripková

Festivalové stretnutie je v každej podobe a v každom čase darom

Jubilejný 20. ročník festivalu Bábkarská Bystrica 2016 začína už tento piatok. Opýtali sme sa jeho riaditeľky Ivety Škripkovej na tohtoročné programové lákadlá i na organizátorské nástrahy.

3x3 otázky pre dramaturgickú radu Novej drámy

Už dnes začína 12. ročník festivalu Nová dráma / New Drama. Hlavný program opäť ponúka prehliadku neopozeraných drám a ich inscenácií. Dramaturgickej rady ročníka 2016 – Kataríny Cvečkovej, Mareka Godoviča a Zuzany Uličianskej - sa preto v krátkosti pýtame, aké to je vidieť do útrob festivalového kolosu a čo si netreba nechať ujsť.

Diego de Brea

Diego de Brea: „Umelci sú najväčší egoisti tohto sveta.“

Koncom januára mala v Slovenskom národnom divadle premiéru inscenácia Rivers of Babylon. Kultový Pišťankov román zdramatizoval a zrežíroval slovinský režisér Diego de Brea (...). Práve pri príležitosti príprav tejto inscenácie vznikol rozhovor, ktorý odhaľuje de Breove názory na divadlo, umenie i súčasný svet.

Dramaturgická rada s odstupom o Novej dráme: Čo je nové a čo je dráma?

Časom sa to zaručene stane s čímkoľvek, čo kedysi hrdo nieslo označenie „nové“. Členovia dramaturgickej rady festivalu sa teraz už na svoju úlohu tiež pozerajú inak ako pred či počas festivalu. Martina Ulmanová sa zamyslela nad novosťou novej drámy, Miloslav Juráni zhrnul svoje pozorovania do štyroch bodov a Dária Fojtíková Féherová popísala to ako prežívala týždeň Novej drámy ona.

3x3 otázky pre dramaturgickú radu Novej drámy

Už dnes začína 11. ročník festivalu Nová dráma / New Drama. Dramaturgickej rady ročníka 2015 - Martiny Ulmanovej, Dárie Fojtíkovej Fehérovej a Miloslava Jurániho - sa pýtame, aké to je vidieť do útrob festivalového kolosu a č osi netreba nechať ujsť.

Prieniky v umení (Na margo slovenskej výtvarnej scény)

Vraví sa, že náhoda je blbec. Občas však práve vďaka náhode objavíme niečo nezvyčajné, čo sme možno mali po celý čas pod nosom, ale ani sme si to nevšimli. A práve tak som ja spoznala mladú talentovanú výtvarníčku Vlastu Žákovú.

Subscribe to RSS - Rozhovor