Marián Varga – Prúdy radosti

Stredoeurópsky dom fotografie
Viac

Niektorých ľudí stojí za to počúvať. Na iných sa lepšie pozerá. Ideálne je, keď sa to všetko spojí dokopy. Platí to napríklad pri hudobníkovi Mariánovi Vargovi. Veľa toho nenahovorí, ale keď si sadne za organ, sluchový aj zrakový vnem nedokáže vnímať nič iné.

V Stredoeurópskom dome fotografie majú výstavu fotky, ktoré zachytávajú rôzne prelomové aj bežnejšie momenty jeho kariéry, ako ich zvečnil jeho dvorný fotograf Peter Prochádzka Stanley. Niektoré fotky sú už známe a niektoré uvidíte prvýkrát, pretože ich autor po rokoch objavil v rodičovskom byte.

Umelecký druh: 

Aj príroda je kultúra

Gemersko-malohontské múzeum
Viac

Séria článkov v Guardiane upozorňuje na potrebu reflexie klimatickej zmeny v umení. Keďže u nás sú okrajovejšou témou hádam len sviatočné tance domorodých kmeňov strednej amazónie v 21. storočí, avizujem aspoň to, že čoskoro v Rimavskej Sobote končí výstava, ktorá sa venuje životu hraboša severského panónskeho. 

Umelecký druh: 

Postmesiac fotografie

Bratislava
Viac

Koniec novembra znamená koniec Mesiaca fotografie. Milovníci zastaveného času, ale nemusia roniť slzy, pretože väčšina výstav presahuje až do decembra. Aj všetci "antimejnstrimisti", ktorí "predsa nebudú chodiť na fotky len preto, že je dáky mesiac", tak môžu obehnúť jednotlivé expozície. 

Keďže som viac menej prírodne ladený, odporúčam najmä výstavu autora Riskó Gaspár Splynutie / Fusion v Maďarskom inštitúte a tiež Zuzany Kmeťovej Záhradník, ktorý nič nesadil vo Photoporte, Zakončiť to môžte ZOO brazílskeho fotografa Joao Castilha v Univerzitnej knižnici.

Umelecký druh: 

Výklad snov x skutočností

Slovenská národná Galéria
Viac

Sú veci, ktorým niekedy celkom nerozumieme. Napríklad snom. Ale niekedy je ešte ťažšie pochopiť skutočnosť. Napríklad prečo existuje vojna. A načo je dobré umenie. A ako môže umenie slúžiť vojne a prečo sa ľudia nechávajú zmanipulovať propagandou. 

Našťastie sú ľudia, ktorí veciam rozumejú lepšie ako my, bežní smrteľníci. Príďte si preto nechať vysvetliť súvislosti od kurátoriek výstavy Sen x skutočnosť v SNG. Lebo ony vedia a rady vám povedia!

(výklad začne na 3. posch.)

Umelecký druh: 
Subscribe to RSS - Výtvarné umenie