Hudba a slovo - Stravinskij + Šostakovič

Malá sála Slovenskej Filharmónie
Viac

Dobrá hudba je jedna vec, ale pridať k nej slovo a dramaturgicky ich prepojiť do jednotného celku, ktorý obohatí poslucháča hneď dvojnásobne! To je už ozaj dobre vymyslený koncept. 

Vo Filharmónii cyklus Hudba a slovo pokračuje interpretáciou Stravinského i Šostakoviča v spojení s výberom textov z kníh Solomona Volkova: Svědectví; Paměti Dmitrije Šostakoviče (AMU 2006); Igora Stravinského: Rozhovory s Robertem Craftem (Supraphon 1967) a Milana Kunderu: O hudbě a románu (Atlantis 2014). 

Umelecký druh: 

Trio Geišbergovcov na jednom javisku

Kamel Klub
Viac

Nie je veľmi obvyklé, že by sa trojica Geišbergovcov - otec a dvaja synovia, stretli v jeden večer na jednom javisku. Keďže divadlo ešte toto spojenie neponúklo, ostal priestor pre koncertné haly. Každý z rodinného klanu je totiž veľmi schopný hudobník i pesničkár. V podstate nie je možné spraviť v tomto smere stupnicu obľúbenosti. Niekomu viac konvenuje šansonierská nonšalantnosť životom skúseného Mariána, inému trochu etno-folkáčske motívy Martina. 

Umelecký druh: 

Operné divy s opernou divou

Slovenské národné divadlo - Opera
Viac

Dôkazom, že nielen Sagan je náš úspešný exportný artikel, je aj operná speváčka Simona Houda-Šaturová. Svojím sopránom dobyla aj uši pápeža, nehovoriac o tisíckach poslucháčov vo svetoznámych operných domoch. Teraz si jej hlas budú môcť vychutnať aj domáci diváci vo Verdiho opere Rigoletto na motívy hry Victora Huga Kráľ sa zabáva. Simona vraj svojimi výkonmi búra predsudky o neprirodzenosti operného žánru, jedinečná príležitosť presvedčiť sa o tom na vlastné uši.

Umelecký druh: 

Hudobný Next 2016

A4 - Priestor súčasnej kultúry
Viac

Ak si chcete zlepšiť prehľad v súčasnej hudbe - najmä v tej alternatívnej sfére - určite sa choďte pozrieť medzi 22. a 26. novembrom na festival Next.

Po októbrovej "premiére" v Londýne sa festival presúva do bratislavskej A4. Organizátrori na 17. ročníku hudby 21. storočia sľubujú nielen hudobné, ale aj audiovizuálne projekty, akustické improvizácie či dokonca multimediálne preformancie. Napríklad známy britský umelec Chris Watson prinesie projekt Okeanos, v ktorom okrme iného mieša aj nahrávky podmorských zvukov z viacerých miest seveta.

 

Umelecký druh: 

Spievanie poézie v Prešove

Café Christiania Prešov
Viac

Prešov je vraj slovenský Liverpool - mesto kapiel. Do kaviarne Christiania si však zavolali skôr sólistov, než celé kapely. Čítať alebo spievať vlastnú poéziu príde Kubo Ursíny, Martin Geišberg či Bene. Od konca októbra do konca novembra sa tak v pivničných priestoroch vystrieda 10 rôznych programov, ktoré nejakým spôsobom spájajú poéziu a hudbu. Ideálne miesto na prvé, druhé, tretie, štvrté, piate, šieste, siedme, ôsme a deviate rande. Odporúčam presne jeden večer vynechať.

Umelecký druh: 

Katedrálny organový festival

Dóm sv. Martina
Viac

V Bratislave celé leto prebiehal jeden veľmi nenápadný festival. Uskutočnil sa už VII. ročník medzinárodného Katedrálneho organového festivalu, na ktorom pravidelne participujú špičkoví svetoví organisti. Aj keď má festival tie najväčšie hviezdy už za sebou, koniec leta spestrí ešte jeden organový virtuóz. Esteban Elizondo Iriarte v Touch of Spain naznačí ako sa znáša španielsky temperament a pomalé ťahavé zvuky organu.

Umelecký druh: 
Subscribe to RSS - Hudba