Slniečkar na rukavičke (foto zdroj ZOMRI)

Comeback Slniečka na rukavičke?

Na konci apríla sa pestrá ponuka politickej satiry na internete rozrástla o video s názvom Slniečkar na rukavičke. Neviem, kto stojí za scenárom, dramaturgiou, réžiou, ani samotným bábkohereckým výkonom. Stránka Zomri, na ktorej facebookovom profile je video zverejnené, tieto údaje neuvádza. Môžeme však usudzovať, že ide o niekoho, kto v detstve sledoval tvorbu Slovenskej televízie. Slniečkar na rukavičke je totiž parafrázou Slniečka na rukavičke – maňušky z televíznej relácie pre deti Slniečko z 80. rokov minulého storočia. 

Inscenuj otca svojho i matku svoju

Otcovia a mamy sú pre divadlo mimoriadne inšpiratívnym materiálom. Ako dôkaz spomeniem aspoň Matku Jozefa Gregora Tajovského a Otca Augusta Strindberga. V slovenskom divadle sa „rodičovské združenie“ konalo hneď na začiatku sezóny, keď sa zhodou okolností dva večery po sebe odohrali predstavenia Blues jedného otca Divadla SpozaVoza a Mama ma má____ Divadla NUDE.

Každý má svojho Vajdičku

Je 5. september. Divadelnú sezónu 2019/2020 môžeme v podstate považovať za zahájenú. Domáce médiá sú zahltené vynesením rozsudku o (teraz už ex) poslancovi  NR SR Milanovi Mazurekovi a tlačovou konferenciou (tiež už ex) štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej. Napriek tomu si pomerne zásadné miesto vydobyla správa o odvolaní riaditeľa Činohry SND Michala Vajdičku. 

Foto: Michaela Zakuťanská

Deň škaredý. Deň pekný. Deň čistý.

Pred pár rokmi som si len tak pri hľadaní inšpiračných zdrojov „listovala“ v internetovom vydaní týždenníka Stropkovské spektrum. Okrem toho, že som sa dozvedela o mužovi s najdlhšou bradou, som si so záujmom prečítala spoveď matky, ktorá svojho syna závislého na pervitíne poslala na liečenie do resocializačného centra Čistý deň v Galante. Štýl, akým bol článok napísaný, postoj matky k závislosti syna a názov zariadenia vo mne zanechali silnú emočnú stopu. 

autor koláže: Samčo brat dážďoviek

Prečo si kováči išli „nakopať riť“ a hovorili „kurva“ – vysvetlenie pre BBSK

Asi každého divadelníka a citlivého človeka sa dotkla správa posledných dní o prerušení divadelného predstavenia breznianskeho ochotníckeho súboru. Zdôvodnenie tohto „populistického“ kroku demonštrujúceho silu Kotlebovej moci znelo: 

Zdroj: studiotanca.sk

Ešte k téme Štúdia tanca: Pololži a zvláštne fakty BBSK

Dni tanca pre vás, ktoré sa v Banskej Bystrici mali konať už po jedenástykrát, sú definitívne preč. Po jemne premlčanom zrušení Farmy v jeskyni na festivale Use the City vypukol už na začiatku augusta ďalší, tentokrát však celkom zjavný a závažný precedens v oblasti kultúry, s ktorým sa žiaľ už nedá nič spraviť. Iba sa zamýšľať, čo urobiť, aby sa neopakoval.

Dni tanca pre všetkých sú zrušené

Dni tanca nebudú pre všetkých, ani pre Kotlebu. Tancujte si doma. A oblečení.

Prečo sa teda chcem pridať k ľuďom, ktorí by radi pravidelne prikladali ukazovák na čelo a veľavýznamne krútili hlavami nad tým, čo (ne)vykonal predseda BBSK? Pretože aj keď ma tiež nebaví pozerať sa na to, ako nahí a elasťákoví chlapi tancujú (keďže tomu väčšinou nerozumiem), určite im v tom nechcem a nemám prečo brániť. Hlavne, keď si na túto zábavku zohnali peniaze podľa platných pravidiel dotácií Ministerstva kultúry.

elledanse dead

Napriek búrkam, ticho

Je leto. Ťažké témy by asi mali ísť bokom. Ale keďže náš svet sa neustále dusí v krízach, človeku v hlave kolujú čudné otázky aj uprostred horúcich letných dní.Napriek trochu klišé úvodu môžem čestne povedať, že nasledujúcich pár riadkov mám v hlave už dlho. A som presvedčený, že nie som jediný.

Subscribe to RSS - Komentár