Divadelná Nitra 2015: Autentická,angažovaná - empatická

Nitra - Divadlo Andreja BagaraNámestieStaré Divadlo Karola Spišáka
Kedy: 
štvrtok, september 24, 2015 - 09:00 to utorok, september 29, 2015 - 23:00

Viac

Nie je u nás taký festival ako Divadelná Nitra. Eurokontext z SND síce ašpiruje na to hodiť si na ramená obdobný umelecký balvan, ale zatiaľ sa môže iba snažiť. Okrem premyslenej dramaturgie mu chýba aj empatia. Kto by zo štátnej pokladnice čerpal obmedzené zdroje, keď vie, že u nás už jeden kvalitný festival je (darmo by sme sa v tomto prípade byli proti monopolnosti). 

Či bude dostatočne empatická Divadelná Nitra 2015 sa ešte povedať nedá, no čo je jasné už vopred, že vo svojom programe obsiahne témy, ktoré pália (alebo by mali) dnešnú spoločnosť. Nie len konkrétnych jedincov, nie len určité skupiny, ale civilizáciu ako celok. Extrémizmus, imigrácia, genocída, chudoba sú témy, ktoré dnes v európskom priestore rezonujú viac ako kedykoľvek predtým. Prečo na také veci chodiť do divadla? Lebo dívať sa na čosi autentické, vybrané zo života, znamená čeliť realite a zároveň učiť sa byť viac empatický.  Lebo to umožňuje spoznávať tienisté stránky sveta aj inak ako odcudzeným okom kamery doplneným chladným hlasom komentátora televíznych novín. 

Divadelná Nitra 2015 možno nebude umeleckou lahôdkou, ale bude spoločenským výkričníkom. Odpoveďou na minuloročnú otázku Načo umenie? sú minimálne tieto inscenácie - Michal Borczuk - Apokalypsa, Milo Rau - Štvavé rádio, Ivana Müller – Stále sa len prizeráme. 

Umelecký druh: 
Viac info tu: 
http://www.nitrafest.sk/domov/novinky/